top of page

Nejčastější dotazy FAQ

 • Proč vybrat VEGAPURE® cardio?
  Klinicky potvrzený účinek rostlinných sterolů Rostlinné steroly jsou v ČR jediné z doplňků stravy, u kterých lze tvrdit, že při DOSTATEČNÉ dávce SNIŽUJÍ cholesterol Schváleno a doporučeno Evropskou i Českou odbornou společností pro aterosklerózu Bez lékařského předpisu Bezpečné i při dlouhodobém užívání
 • Pro koho je VEGAPURE® cardio vhodný?
  VEGAPURE® cardio obsahuje pouze koncentrát rostlinných sterolů, doporučuje se osobám se zvýšenou hladinou cholesterolu, dětem (5+), jsou bezpečné, nemají kontraindikace a je možné je užívat dlouhodobě. Těhotné a kojící ženy a děti do 5 let mají speciální dietní potřeby a neměly by konzumovat doplňky stravy obsahující rostlinné steroly. Osobám s hraniční hodnotou cholesterolu jako doplněk k nízkocholesterolové dietě Osobám s vyšší hladinou cholesterolu, kteří si chtějí snížit cholesterol přírodní cestou Jako doplňující terapie u osob, u nichž se nedaří snížit hladinu cholesterolu léky nebo trpí nežádoucími účinky léků. (viz níže jak užívat s léky) Osobám s familiární hypercholesterolémií - dospělým a dětem 5+ (stanovisko ČSAT více zde)
 • Jak VEGAPURE® cardio užívat?
  1 kapsle denně na udržení a kontrolu hladiny cholesterolu v krvi, ideálně s jídlem 2 kapsle denně na snížení hladiny cholesterolu v krvi, ideálně s jídlem, lépe dávku rozdělit na ráno a večer užívat lze: Samostatně u osob s hraničními nebo zvýšenými hodnotami cholesterolu, u kuřáků a u osob, kterým byla doporučena nízkocholesterolová dieta. v kombinaci s léky na snížení cholesterolu (např.statiny), kde dochází navíc ke sčítání efektu a k možnému nižšímu dávkování léků. (Dle doporučení ČSAT, více zde) Nepřekračovat doporučenou denní dávku.
 • O kolik se může snížit cholesterol při užívání VEGAPURE® cardio?
  Při pravidelném dlouhodobém užívání 2 kapslí VEGAPURE® cardio se váš cholesterol může snížit o 10 až 15%. K prvnímu poklesu dochází během 3 týdnů. Po dosažení cílové hodnoty lze užívat jen jednu kapsli denně na udržení a kontrolu zdravé hladiny cholesterolu.
 • Za jak dlouho se projeví účinky při užívání VEGAPURE® cardio?
  Za předpokladu pravidelného užívání doporučené denní dávky z klinických studií vyplývá, že k prvnímu poklesu hladiny cholesterolu dojde za cca 3 týdny a k dalšímu snížení dochází v následujícím období. Lze užívat dlouhodobě.
 • Může můj cholesterol při dlouhodobém užívání VEGAPURE® cardio příliš klesnout?
  Ne. Produkt VEGAPURE® cardio obsahuje rostlinné steroly, které nesníží váš cholesterol do takové míry, že byste ho mohli mít nedostatek – vaše tělo si ho vyrobí dostatek, aby vyrovnalo své potřeby.
 • Mohu užívat VEGAPURE® Cardio preventivně?
  Ano. VEGAPURE® cardio je ideální pomocník pro udržení a kontrolu vaší zdravé hladiny cholesterolu. Obsahuje koncentrát tzv.rostlinných sterolů. Doporučená dávka je 1 kapsle denně i jako doplněk k nízkocholesterolové dietě.
 • Co se stane, když přestanu užívat VEGAPURE® cardio?
  Je to individuální a záleží na dodržování všech režimových opatření. Vaše hladina cholesterolu bude mít tendenci vrátit se na předchozí úroveň, pro udržení normální hladiny cholesterolu se doporučuje užívat min. kapsli VEGAPURE® cardio denně. V každém případě je potřeba si hladinu cholesterolu nechat pravidelně kontrolovat.
 • Mohu užívat VEGAPURE® cardio společně s léky na snížení cholesterolu?
  Ano. VEGAPURE® cardio lze úspěšně kombinovat s léky (statiny, fibráty) jako doplňující terapie v případě, že užívání léků nevede k dostatečnému poklesu hladiny cholesterolu. Přídavek 2 kapslí VEGAPURE® cardio podpoří účinek léčby a může umožnit snížení dávkování léků (stanovisko ČSAT více zde) Lidé užívající léky na cholesterol by měli probrat své individuální potřeby se svým lékařem. Hypolipidemika (nejč.statiny) mohou snížit hladinu cholesterolu o více než 30 %. Užívání 2 kapslí VEGAPURE® cardio může snížit hladinu cholesterolu o dalších 10-15 %. Každé opatření funguje jinak, a kombinovaný účinek je kumulativní.
 • Co můžu ještě udělat pro další snížení cholesterolu?
  Obecně je při zvýšeném cholesterolu doporučena tzv.nízkocholesterolová dieta. Kromě ní lze zařadit i tzv.režimová opatření, která zahrnují více aktivit, z nichž každá přispívá částečně ke snížení cholesterolu. Užívání 2 kapslí VEGAPURE cardio může snížit hladinu cholesterolu o 10 až 15%. Při dlouhodobém zařazení všech níže uvedených aktivit dochází ke sčítání efektu všech opatření a snížení cholesterolu může být celkově až o 40% pravidelná pohybová aktivita snížení nadbytečné hmotnosti zanechání kouření náhrada živočišných tuků rostlinnými zvýšení konzumace vlákniny snížení konzumace jednoduchých sacharidů omezení konzumace alkoholu ryby alespoň 2xtýdně
 • Jaká je minimální dávka rostlinných sterolů účinná na snížení hladiny cholesterolu?
  Klinickými studiemi bylo zjištěno, že potřebná dávka na snížení cholesterolu je 1500 až 3000mg rostlinných sterolů denně. Na tyto vyšší dávky rostlinných sterolů není možné dosáhnout běžnou stravou a proto odborníci doporučují využití koncentrátů v kapslích. V běžné potravě přijmeme za den 150 až 400mg rostlinných sterolů. Dávky nad 3000mg rostlinných sterolů denně neposkytují další výhody a proto se nedoporučují.
 • Jsou rostlinné steroly bezpečné?
  Rostlinné steroly a jejich vliv na snižování hladiny cholesterolu byly zkoumány v posledních padesáti letech a potvrzeny ve více než 150 klinických studiích. Rostlinné steroly jsou schváleny Evropským společenstvím jako přísada do celé řady potravin. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) v přísném hodnocení rizik nezjistil žádné bezpečnostní obavy.
 • Jsou rostlinné steroly vhodné pro každého?
  Rostlinné steroly se doporučují lidem se zvýšenou hladinou cholesterolu, dětem (5+), jsou bezpečné, nemají kontraindikace a je možné je užívat dlouhodobě. Těhotné a kojící ženy a děti do 5 let mají speciální dietní potřeby a neměly by konzumovat doplňky stravy obsahující rostlinné steroly.
 • Jaká je maximální doporučená denní dávka rostlinných sterolů?
  Účinnost a bezpečnost rostlinných sterolů byla zkoumána mnoha klinickými studiemi a byla zjištěna bezpečná dávka 800 až 3000mg (3 kapsle VEGAPURE cardio). Dávky vyšší než 3000mg neposkytují další výhody, proto se nedoporučují.
bottom of page