top of page
cholesterol_head_edited_edited.jpg

Co je cholesterol a jak ho snížit?

Cholesterol je pro naše tělo velmi důležitý, je to voskovitá látka podobná tuku, vyskytuje se u všech lidí i zvířat a nachází se ve všech částech našeho těla. Přirozeně se vyrábí v játrech a také jej přijímáme v potravě. Bez něj by naše tělo nemohlo správně fungovat, ale příliš mnoho cholesterolu není zdravé - usazuje se v našich cévách a snižuje prostor pro průtok krve. Ideální je si UDRŽET hladinu doporučenou lékaři (viz tabulka níže)

Zvýšenou hladinu cholesterolu můžete mít bez jakýchkoliv příznaků, a proto je důležité si hladinu cholesterolu PRAVIDELNĚ kontrolovat.

Vysoká hladina cholesterolu se snižuje velice těžko, vyžaduje to čas, úsilí a disciplínu.

Zvýšený cholesterol, riziko, strava, kardiovaskulární problémy Vegapure Cardio
Cholesterol se vyskytuje ve dvou formách: „hodný“ HDL a „zlý“ LDL. 
Mezi oběma formami je důležité udržet rovnováhu.

HDL „hodný" cholesterol

neboli také ochranný cholesterol odvádí přebytečný cholesterol z našich cév do jater, kde je z těla odstraněn. HDL významně chrání naše cévy.

Hodný HDL cholesterol, zdravé srdce a cévy, správné zažívání
LDL „zlý" cholesterol

má naopak tendenci se ukládat ve stěnách našich cév, a to zejména těch, které vedou k našemu srdci. Cévy se postupně ucpávají a zužuje se prostor pro průtok krve (kornatění cév – ateroskleróza). Pak už může být jen otázkou času, kdy dojde k úplnému ucpání důležité cévy, která žene krev do srdce či mozku, a to s fatálními následky v podobě srdeční slabosti, srdečního selhání, infarktu či mrtvici. Nadměrného množství LDL cholesterolu se naše tělo těžko zbavuje.

Nebezpečný LDL zlý choresterol, kardiovaskulární riziko, onemocnění srdce a cév, zvýšený cholesterol, zdravotní riziko, srdeční slabost
Jaké jsou zdravé hladiny HDL a LDL cholesterolu?
 

Protože můžete mít zvýšenou hladinu cholesterolu, aniž byste si to uvědomovali, je důležité hladinu cholesterolu pravidelně kontrolovat. A to nejen celkový cholesterol, ale i „hodný“ HDL a „zlý“ LDL cholesterol.

Cholesterol se udává v jednotkách nazývaných v milimol na litr krve (zkratka: mmol/l) a doporučená hodnota se liší podle vašeho tzv.kardiovaskulárního rizika. Úroveň kardiovaskulárního rizika (KV) se určuje podle věku, životního stylu, podle hmotnosti, rodinných dispozic, kuřák/nekuřák apod. S vyšším KV rizikem se doporučené hodnoty cholesterolu snižují, aby se dosáhlo maximálního snížení rizika vzniku aterosklerózy.

Hodnoty krevních lipidů podle rizika kardiovaskulárních onemocnění (KVO):

Vysvětlivky k tabulce:

Celkový cholesterol vyjadřuje součet všech forem cholesterolu (HDL, LDL, VLDL, non-HDL).

Hodnotu zlého LDL-c bychom měli mít co nejnižší, neměla by rozhodně být vyšší, než je uvedeno v tabulce. Znaménko „méně než“.

HDL-c ochraňuje naše tepny, doporučená hodnota HDL je tedy uváděna jako minimální (čím více HDL, tím lépe). Znaménko je „více než“.

Triglyceridy neboli triacylglyceroly (TG) patří společně s cholesterolem mezi vyšetřované krevní tuky. Jejich množství v krvi také ovlivňuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Zvýšený cholesterol se netýká jen starší generace,
ale může dnes překvapit i třicátníky.

 

Zvýšený cholesterol se stává vážnou civilizační hrozbou a způsobuje ji především náš současný životní styl. Sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, nezdravá strava a stres může zvyšovat hladinu cholesterolu (tzv.hypercholesterolémie). To je bohužel významný rizikový faktor pro vývoj srdečně-cévních onemocnění, a pokud včas nedojde k návratu na normální hladiny, následky se projeví v pozdějším věku. V ČR jsou nejčastější příčinou úmrtí.

 
Až 70 % Čechů má zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi a v současné době umírá na kardiovaskulární onemocnění až polovina populace.

Vysoká hladina cholesterolu v krvi nebolí a nemá žádné příznaky. Mnoho lidí tak netuší, že jejich hladina cholesterolu je příliš vysoká. Můžete mít zvýšenou hladinu cholesterolu, aniž byste si to uvědomovali. Proto je důležité hladinu cholesterolu pravidelně kontrolovat. A to hodnotu „dobrého“ HDL i „špatného“ LDL cholesterolu.

Co ovlivňuje hladinu cholesterolu:

  • strava

  • chronický stres

  • inzulínová rezistence

  •  autoimunitní onemocnění štítné žlázy

  • u žen menopauza a užívání hormonální antikoncepce

  • obezita, nedostatek pohybu a sedavý způsob života

  • kouření, nadměrné pití alkoholu

 

Zvýšený cholesterol, riziko, obezita, kardiovaskulární problémy, statiny, léky,
Nadměrného množství LDL cholesterolu se naše tělo těžko zbavuje.
Jak můžete snížit svoji hladinu cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu se nesnižuje vůbec snadno. Vyžaduje to čas, úsilí a disciplínu. Každá z aktivit viz níže přispívá ke snížení hladiny cholesterolu a při dlouhodobém zařazení všech aktivit lze dosáhnout snížení hladiny cholesterolu o 15–25%, při přídavku rostlinných sterolů (2 kapsle Vegapure cardio) do jídelníčku až o 40 %.

Snížení hladiny cholesterolu, zdravaá strava, životní styl, potravinové doplňky s rostlinnými steroly, Vegapure Cardio, rostlinné tuky
bottom of page